alttext

Kış Sürgünü

Halil Özdaş

“Köy Enstitüleri, yurdumuzun yoksul ve bilgisiz, dünyanın bunalımlı yıllarında kurulan bilim-sanat-zanaat-çağdaşlaşma bahçeleriydi. Ürünleri de o güne kadar pazarda teri, savaşlarda canı, kanı harcanmış köylülerimizi aydınlanma devrimine katacak olan insanlık ve özgürlük bahçeleriydi. Ne yazık ki onları kör karanlık gecenin çıkarları dondurdu.”
Okuyacağınız romanın kahramanı Necat’ın ilginç serüveni 1937 Ceylanpınar’ında başladı. Onu, “roman kahramanı” yapan şey de, Köy Enstitüleri’nde yetişen öğretmen tipinin yetkin bir örneği olmasıdır. Yetmiş yıllık yaşamı süresince tanık olduğu ekonomik, siyasal, sosyal iç ve dış olayları, onun kişiliği ve serüveni üzerinde derin izler bırakmıştır.
Necat’a, bu yurda ve topluma katkıda bulunma fırsatını Savaştepe Köy Enstitüsü, kitap kapağını süsleyen resmi yapan Ressam Hamdi Dicle’ye bu ustalığı kazanma fırsatını, Kepirtepe Köy Enstitüsü vermiştir.
Bu serüveni, uzun inceleme ve araştırmalarla dönemi içine yerleştiren ve size sunma mutluluğunu duyan yazarını Ivriz Köy Enstitüsü, köyünden alıp karşınıza çıkarmıştır.

Satın Al

Bilgiler

Kitap Adı Kış Sürgünü
Yazar Halil Özdaş
Kategori Roman, Türk Edebiyatı
Dil Türkçe
Yayın Tarihi 2 Şubat 2016
ISBN 6055225278
Baskı Sayısı 1. Baskı
Cilt Tipi Karton Kapak
Kağıt Cinsi Kitap Kağıdı
Boyut 13.5 x 21 cm
2017-01-17T22:28:29+00:00